info@moraditrade.com +9851 38556677

گریس ها

گریس ها

 

در مصارف عمومی و نیز صنعتی عموماً از روانکارهای مایع (روغن ها) و نیمه جامد (گریس ها) استفاده یم شود. روغن های روانکار معمولاً در محیط های بسته و محدود مورد استفاده قرار می گیرند و با توجه به مایع بودن و سیالیّت  بالای روغن ها نمی توان از آنها در محیط های باز استفاده کرد. چرا که در اثر حرکت سطوح درگیر، کم کم روغن از محل روانکاری جدا شده و سطوح خشک در معرض اصطکاک و سایش شدید قرار می گیرند. علاوه بر این روغن ها تحمل و پایداری محدودی تحت فشارهای بالا دارند و در اثر فشارهای بالا قابلیت روانکاری موثر و خواص خود را از دست می دهند. با توجه به موارد فوق گریس ها که موادی نیمه مایع( تا جامد و بحالت ژلاتینی) می باشند برای روانکاری سطوح باز و نیز تحت فشارهای بالا و شرایط عملیاتی متنوع مورد استفاده قرار می گیرند. علاوه بر این از گریس ها می توان برای آب بندی دستگاه ها نیز سود برد. 

بسیاری از نیروهای محرکه بدون استفاده از گریس قابل استفاده نیستند. هر چند گریس در مقابل سایر روانکارها از مقدار مصرف کمتری برخوردار است ولی جایگاه آن دارای اهمیت بالایی است و قابل جایگزینی با مواد دیگر نیست. مهمترین موارد مصرف گریس به شرح زیر است:

* تعداد دفعات روانکاری با گریس در مقایسه با روغن کمتر بوده و این امر باعث کاهش هزینه و تعمیرات می شود. این مسئله در شرایطی که دسترسی به ماشین آلات سخت باشد یک مزیت محسوب می شود مانند موتورهای نصب شده برروی سقف ها،خطوط محرکه، بلبرینگهای غیر قابل دسترس و نظایر آن گریس به عنوان یک مایع برای ورود گرد و خاک و یا خروج برخی مواد از ماشین آلات عمل می کند.

* روانکاری با گریس در آب بندی قطعات و کاربرد کاسه نمدها و نظایر آن با هزینه کمتری انجام می شود کاسه نمدهای آب بندی شده به وسیله روغن به دلیل تولید اصطکاک بیشتر با قطعات، نیروی بیشتری را به هدر می دهند.

در مقایسه با روغن، گریس برای مدت بیشتری روانکاری را ادامه می دهد. برخی گریس ها طوری ساخته شده اند که به صورت آب بندی در قطعه باقی مانده و طول عمر آن با قطعه یکی است.

* زمانی که از قطعه ای استفاده نشود و روانکار آن خارج شود. برای پیشگیری از زنگ زدگی قطعه، از گریس استفاده می شود.

* برخی از گریس ها مشکل روانکاری در مجاورت با آب را حل کرده اند.

* تعدادی از گریس ها اصطکاک کمتری را در زمان شروع دستگاه ایجاد می کنند.

* گریس مانند یک لایه نرم بین قطعات قرار گرفته و باعث کاهش صدا و ارتعاش و کارکرد روان در برخی دستگاهها مانند چرخ دنده های بزرگ می شود

* گریس در دستگاههایی که در فشار زیاد، دمای بالا، شرایط سخت عملیات، سرعت پایین و شوکهای مداوم کار می کنند و یاتاقانهایی که گردش محوری آنها به طور مرتب معکوس می شود بهتر عمل می کند.

* در جایی که ماشین آلات به شدت خوردگی و سایش داشته باشند ،گریس در بیشتر موارد کاربرد بهتری دارد.

* بیشتر گریس ها در دماهای متغیر کاربرد وسیعی دارند ولی بیشتر روغنها دارای دمای کارکرد معینی هستند. 

* در طراحی بوشها و یاتاقانهای ماشین آلات، گریس نسبت به روغن نقش موثرتری داشته و عناصر تشکیل دهنده آن را ساده می کند.

به طور کلی استفاده از روغن برای این منظور هزینه بالایی را به خود اختصاص می دهد.

 

دانلود کاتالوگ گریس MBR از طریق لینک زیر قابل دانلود میباشد.

حجم دانلود: 3.60MB

http://moraditrade.com/uploads/files/master/Grease.pdf

 

دسته بندی