moardimail78@yahoo.com  +9851 38556677

كشمش

كشمش

نوعی ماده خوراكی است كه به راحتی قابل بسته‌بندی و مصرف است، تقریبا هیچ تاثیر نامطلوبی بر روی بدن ندارد و مانند هر میوه خشك دیگری در تمام طول سال در دسترس است.

انگور در اثر خشک شدن و تبدیل آن به کشمش و مویز مقوی تر می شود؛ زیرا مقداری از سلولوز آن در اثر دیاستازهای انگور به قند تبدیل می شود؛ بنابراین قند کشمش از قند انگور به مراتب بیشتر است. خاصیّت غذائی انگور یا کشمش غذائی است که هضم آن برای انسان بسیار آسان است؛ زیرا قند انگور مستقیماً قابل جذب بوده و وارد خون می  شود و هضم اش مانند دیگر منابع قندی برای دستگاه هاضمه زحمتی ندارد. اثر درمانی انگور بر روی رماتیسم، امراض شریانی و وریدی، نقرس وبالا رفتن اوره ی خون مسلم است، محرک اعمال کبدی است.

كشمش یك منبع غنی از فنول است كه این ماده فعالیت آنتی اكسیدان دارد و از آسیب سلول‌های بدن جلوگیری می‌كند.كشمش همچنین سرشارازنوعی عنصر معدنی موسوم به بور است. اگرچه این عنصر در توصیه‌های مربوط به بهداشت عمومی چندان به چشم نمی‌خورد، اما برای حفظ سلامت بدن بسیار حیاتی است و بویژه در زنان سالمند برای حفظ سلامت استخوانها و جلوگیری از ابتلا به پوكی استخوان از اهمیت خاصی برخوردارست.

بور همچنین برای+ تبدیل هورمون استروژن و ویتامین D به فعالترین انواع آنها مورد نیاز است.
گفتنی است كه كشمش جزو ‌٥٠ منبع خوراكی مهم حاوی بور در رژیم غذایی آمریكا به حساب می‌آید.
به علاوه ممكن است به خاطر بیاورید زمانی كه كودک بودید مادرتان همواره به شما توصیه می‌كرده كه برای حفظ بینایی و سلامت چشم‌ها باید هویج بخورید، اما در دوران بزرگسالی میوه‌ای كه می‌تواند حتی بیشتر از هویج این نقش مهم را ایفا كند، كشمش است. كشمش بر خلاف مزه شیرین و حالت چسبنده‌ای كه دارد نه تنها باعث پوسیدگی دندانها و بیماری‌های لثه نمی‌شود، بلكه در واقع بهداشت دهان و دندان را بهبود می‌بخشد. كشمش حاوی نوعی ماده شیمیایی است كه تاثیر به سزایی در كشتن باكتریهایی دارد كه عامل بروز پوسیدگیهای دندان هستند . به علاوه قندهای موجود در كشمش كه بیشتر فراكتوز و گلوكز هستند، مانند ساكارز كه عامل اصلی ابتلا به بیماری‌های دهان و دندان است، درپوسیدگی دندانها نقشی ندارند. در هر ‌٢٥/٠ فنجان كشمش ‌٧٥/١٠٨ كالری انرژی، ‌١٧/١ گرم پروتئین، ‌٦٨/٢٨ گرم كربوهیدرات، ‌٤٥/١ گرم فیبر خوراكی، ‌٥٦/٢٣ گرم قند، ‌١٧/٠ گرم چربی، ‌٥٩/٥ گرم آب، ‌٩٠/٢ واحد بین‌الملل ویتامین آ، ‌١٧/٢ میكروگرم ویتامین بتاكاروتن (از خانواده ویتامین آ)، ‌٠٦/٠ میلی‌گرم ویتامین B۱ یا تیامین، ‌٠٣/٠ میلی‌گرم ویتامین B۲ یا ریبوفلاوین، ‌٣٠/٠ میلی‌گرم ویتامین B۳ یا نیاسین، ‌٠٩/٠ میكروگرم ویتامین B۶ و ‌٢٠/١ میلی‌گرم ویتامین ث،‌‌٢٠/١ میكروگرم فولیت، ‌٢٧/١ میكروگرم ویتامین كا، ‌٠٢/٠ میلی‌گرم اسید پانتوتنیك، ‌٧٦/١٧ میلی‌گرم كلسیم، ‌١١/٠ میلی گرم مس، ‌٧٥/٠ میلی‌گرم آهن، ‌٩٦/١١ میلی‌گرم منیزیم، ‌١١/٠ میلی‌گرم منگنز، ‌١٦/٣٥ میلی‌گرم فسفر، ‌٢٤/٢٧٢ میلی‌گرم پتاسیم، ‌٢٥/٠ میكروگرم سلنیوم، ‌٣٥/٤ میلی‌گرم سدیم و ‌١٠/٠ میلی‌گرم روی موجود است.

کشمش هايي مورد پذيرش استاندارد مي باشد و مشمول درجه بندي مي شوند که داراي ويژگي هاي زير باشند:

1ـ کشمش بايد عاري از آفت زنده و مرده باشد.

2ـ تعداد شن و سنگريزه نبايد از يک عدد در يک جعبه مشمول استاندارد تجاوز کند.

3ـ ميزان رطوبت نبايد از شانزده درصد بيشتر باشد.

4ـ ميزان انيدريد سولفور و دود گوگرد در کشمش نبايد از 2 در هزار بيشتر باشد.

5 ـ تعداد کشمش آلوده نبايد از 5 درصد بيشتر باشد.

6 ـ تعداد کشمش آفت زده نبايد از 3 درصد بيشتر باشد.

7ـ تعداد کشمش دانه دار نبايد از يک درصد بيشتر باشد.

8 ـ تعداد کشمش دم دار نبايد از 10 درصد بيشتر باشد.

9ـ جمع طول چوب خوشه (ساقه) نبايد از 10 سانتي متر در يک کيلوگرم بيشتر باشد.

10ـ ميزان کشمش نارس نبايد از 5/2 درصد بيشتر باشد. (در مورد کشمش ريز دانه حداکثرنارسي نبايد از 5 درصد بيشتر باشد).

11ـ ميزان کشمش هاي لهيده نبايد از 5 درصد بيشتر باشد.

12ـ ميزان کشمش هاي شکرک زده نبايد از 15 درصد بيشتر باشد.

13ـ مانده سموم در کشمش نبايد از حداکثر ميزان قابل اغماض تعيين شده برحسب نوع سم طبق استاندارد باقيمانده سموم تجاوز نمايد. آزمون باقيمانده سموم در صورت تقاضاي خريدار و فروشنده انجام مي شود. براي اين منظور, ابتدا از کشمش عصاره تهيه مي شود, سپس عصاره را به دستگاه GC (Gas Chromatograph) تزريق کرده و منحني بدست آمده را با منحني استاندارد مقايسه نموده و مقدار سم باقيمانده در نمونه محاسبه مي شود.

انواع کشمش های ایران:

کشمش تیزآبی : با کالری بالا – طعم بسیارشیرین و دارای خواص بالا

کشمش انگوری (طلایی) : بدون هسته با طعم شیرین

کشمش سبز

کشمش ریزدانه

کشمش درشت دانه

کشمش سیاه دانه: بیشترین خاصیت دارویی و درمانی را به علت دارا بودن آنتوسیانین بالا دارد.

کشمش آفتابی

کشمش غوره ای

      

خاصیت کشمش چیست؟                      

انگور خشک شده که همه به نام کشمش می شناسند، قرن ها پیش به وجود آمده است.

۱) کشمش، میوه خشک مغذی است و مانند دیگر خشکبارها در تمام سال یافت می شود. یک غذای پرانرژی، کم چرب و کم سدیم می باشد. بنابراین برای افرادی که رژیم های کم سدیم را باید رعایت کنند، خوردن کشمش بسیار مفید می باشد.

۲) کشمش دارای خاصیت آنتی اکسیدانی می باشد و از تخریب سلولی جلوگیری می کند.

۳) کشمش برای سلامت استخوان ها و جلوگیری از پوکی استخوان نقش مهمی را بر عهده دارد، به همین دلیل مصرف آن برای زنان قبل از یائسگی بسیار مفید است .

۴) منبع خوب ویتامین D و هورمون استروژن می باشد.

۵) کشمش باوجودی که شیرین و چسبناک می باشد، بر دندان اثر مخربی ندارد و باعث خرابی دندان نمی شود، حتی می توان گفت این میوه خشک از فساد دندان جلوگیری می کند. کشمش برای سلامت دندان و لثه بسیار مفیدمی باشد.

۶) کشمش منبع خوب ویتامین ها و عناصر مغذی بدن می باشد. عناصر و ویتامین هایی همچون آهن، پتاسیم، کلسیم و ویتامین B در کشمش موجود است.

۷) کشمش محتوی مقدار زیادی آهن می باشد. ۶۰۰ گرم کشمش، ۹۰ درصد آهن مورد نیاز روزانه بدن را تأمین می کند. ۱۰۰ گرم کشمش در حدود ۸۸/۱میلی گرم آهن دارد،در حالی که ۱۰۰ گرم گوشت گاو بین ۴ ۲ میلی گرم آهن دارد.

۸ ) کشمش، منبع خوب فیبر، آنتی اکسیدان و همچنین منبع خوب انرژی می باشد.

۹) فیبر باعث جلوگیری از سرطان کولون، کمک در جلوگیری از رشد غیر معمول سلول ها، بیماری ها و همچنین کنترل قند خون می شود.

۱۰) کشمش را به گوشت اضافه کنید تا مقدار چربی غذا را کم کند و مقدار فیبر و آهن را افزایش و مقدار سدیم را کاهش دهد.

۱۱) آنتی اکسیدان از پیری و بیماری های حاصله از آن می کاهد.

۱۲) کشمش از سرطان جلوگیری می کند.

۱۳) کشمش میزان LDL یا کلسترول بد را در خون کم می کند و باعث کاهش بیماری قلبی می گردد.

۱۴) اگر به مدت ۴ هفته هر روز کشمش مصرف کنید، آنتی اکسیدان در خون افزایش و کلسترول بد LDL کاهش می یابد.

۱۵) کشمش موجب کاهش استرس می گردد.

۱۶) این میوه خشک باعث عملکرد صحیح رگ های بدن می شود.

۱۷) کشمش برای درمان بی نظمی معده و یبوست مصرف می شود.

تاثير كشمش در مبارزه با بيماري‌ها:

بيماري‌ها ي دهان و دندان:

دليل ديگري براي خوردن كشمش يافته‌اند و آن اين است كه كشمش با باكتري‌هاي دهاني كه باعث پوسيدگي‌هاي دندان و بيماري لثه مي‌شوند ، مبارزه ‌می کند.                                                                                                                                                                                                                                             
برخي فيتوكميكال‌ها (تركيبات شيميايي گياهي موجود در بعضي گياهان) رشد باكتري‌هاي دهاني مربوط به بيماري‌هاي دهان و دندان را محدود مي‌كنند. كشمش شيرين و چسبنده است و هر غذايي كه حاوي قند باشد و چسبناك هم باشد به نظر مي‌رسد باعث پوسيدگي دندان مي‌شود اما اين گروه تحقيقاتي عكس اين مطلب را مطرح مي‌كند.تركيبات شيميايي گياهي تحت عنوان فيتوكميكال‌هاي موجود در كشمش با مبارزه با باكتري‌هاي دهاني به بهداشت دهان كمك مي‌كنند. به علاوه كشمش عمدتا حاوي فروكتوز و گلوكز است و سوكروز كه عامل اصلي بيماري دهان و دندان است ، ندارد .

مبارزه با آلزایمر:

بررسي‌هاي جديد محققان نشان مي دهد خوردن مويز مي تواند از بروز بيماري آلزايمرجلوگيري كند .
به نوشته تازه‌ترين شماره نشريه شيمي و صنعت كه در انگليس منتشر مي‌شود ؛ تركيبات مويز ،اثر بسيار قوي در جلوگيري از بروز اختلا‌لا‌ت همراه با بيماري آلزايمر دارند . بررسي های محققان در محيط آزمايشگاهي نشان مي دهد مويز تركيباتي از نوع " آنتوسيانين " و "پلي فنوليك" دارد كه در بيماران مبتلا به آلزايمر موثر هستند..                     هرچه ميزان آنتوسيانين بيشتر باشد قدرت مويز در جلوگيري از آلزايمر بيشتر است.آنتوسيانين،رنگ سياه به گياهان مي دهد و به همين علت انواع سياه رنگ آن اثر بيشتري دارد. هنوز مشخص نيست كه اين تركيبات چگونه از پيشرفت بيماري آلزايمر جلوگيري مي كنند، ولي احتمال دارد اين تركيبات موجب ايجاد ارتباط بهتري بين سلول هاي عصبي شود.

 

دسته بندی